Choď na obsah Choď na menu
 


Jazdectvo Rakúsko-Uhorska

25. 2. 2009

Jazdectvo / Kavaléria

Obrázok C. a k. jezdectva je 42 plukov, a síce 15 dragúnskych, 16 husarských a 11 hulánskych. Každý pluk sa skladá z 2 diviziónov po 3 poľných eskadronách a 1 náhradného kádru. Ďalej potom plukovného štábu, zákopnícke (pionierske) čaty, telegrafné hliadky. Plukovný štáb sa skladá v miere 9 dôstojníkov, 16 mužov a 26 koní. Eskadróna sa počíta v mieru 5 dôstojníkov, 166 mužov a 156 koní. Vo vojenskom stave sa počíta jezdecký pluk na 41 dôstojníkov, 1098 mužov a 1109 koní. Výzbroj: pri všetkých druhoch jazdectva šable, pre mužstvo opakovacia karabina Mannlicher + 50 nábojov, pre dôstojníkov revolver Rast a Gasser + 30 nábojov.

Dragúnské pluky

Uniforma: prilba, svetlo-modrý jednoradový zbrojný kabátec s hladkými gombíkami, červeno-namorené rajtky a vysoké jazdecké topánky s ostruhami, salónne nohavice modro-sivé s červeno-namorenými paspulkami a  tmavo-hnedý plášť.

Husárske pluky

Do všetkých 16 husarských plukov sa rekrutuje výhradne z príslušníkov Uhorska. Pluky sa rozpoznávajú farbou čáky, attily (zbrojný kabátec) a oliviek (gombíkov). Uniforma: čáka rôznych farieb so vzpriameným čierným chocholom z koňských hrív. Rozeta s iniciálkami panovníka FJI, orol s číslom pluku a zdobený šnúrami. Letné a zimné svetlo-modré alebo tmavo-modrá attila. Rajtky morenovo-červené so zdobením a vysoké jezdecké topánky s ostruhami. Salonne nohavice modro-sivé s morenovo-červenými paspulkami. Plášť tmavo-hnedý.

Hulánske pluky

Uniforma: Poľská čiapka (konfederatka) podľa ktorej sa pluky rozpoznávajú. Hulánka, v zime s kožušinou, svetlomodrá, rajtky morenovo-červené, vysoké jazdecké topánky, mantl tmavohnedý.

Obrázok

Dragúnska prilba

Obrázok

 

Husárska prilba 

Obrázok

 

Hulánska prilba

 

 

použitá literatúra: www.franzferdinand.cz

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

hladanie praprapradeda?

(ernest unger alebo ungar, 31. 7. 2014 4:50)

Hladam podrobnosti na scout praprapradeda ktory utiekol na slovensko bol alebo mal by but dostojnik rokusko uhorskej armady. Vedeni ungar na slovensku mozno unger originalne ked zmenil meno